Udział naszych uczniów w wydarzeniu przygotowanym przez Muzeum Żydów Polskich POLIN

22 kwietnia uczestniczki projektu eTwinning TREE REMEMBER ME - Ola, Julia i Patrycja z klasy 3tk, wzięły udział w wydarzeniu przygotowanym przez Muzeum Żydów Polskich POLIN. Tego dnia odbył się wieczorny spacer po sześciu lokalizacjach na Muranowie, przy których ustawiono instalacje symbolicznie wskazujące miejsca ukrywania się ludności cywilnej. Przy każdej z nich przewodnicy prezentowali jedną z sześciu postaci, które są równocześnie bohaterami i bohaterkami wystawy czasowej "Wokół nas morze ognia". 
 
Tak informuje o wydarzeniu Muzeum POLIN:
"Po zakończeniu powstania w getcie warszawskim dawna dzielnica żydowska została zrównana z ziemią. We współczesnej Warszawie nie ma po niej niemal żadnego śladu. Tak jak po kryjówkach i bunkrach, które Żydzi i Żydówki budowali, by znaleźć schronienie w trakcie powstania. (...)
Punktem centralnym każdej instalacji będzie podświetlona szklana bryła o nieregularnym kształcie. Podświetlone szkło ma tlić się w ciemności i przypominać o tysiącach osób zamordowanych podczas powstania i tuż po nim.
W sobotę, 22 kwietnia w godz. 19.00-21.30, instalacjom artystycznym towarzyszyć będzie pierwsza wieczorna wędrówka z grupą Opowiadaczy historii. Wciągną nas oni w opowieści prowadzone z perspektywy osób ukrywających się. Wysłuchamy opowieści Anonimowej Autorki spisującej swoją historię na bieżąco z bunkra. Nie wiemy niej nic poza tym, co zapisała na kilku zachowanych kartkach papieru. Poznamy opowieści o ludziach ukrywających się na terenie szopu szczotkarzy, losy rodziny Kuczerów czy Stelli Fidelseit, która w bunkrze urodziła dziecko."
Wędrówka po wieczornym Muranowie była dla nas nie tylko okazją do poznania historii, ale także wzruszającym przeżyciem.
W ramach projektu zamierzamy opowiedzieć naszym partnerom o losach getta warszawskiego oraz o miejscach w stolicy naznaczonych historią Holocaustu.

Kontakt

Zespół Szkół nr 18 w Warszawie
ul. Żeromskiego 81
01-882 Warszawa
tel.: (22) 834 69 67 lub (22) 834 72 01
fax: (22) 834 67 63