23 LUTEGO OBCHODZIMY OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

Obrazek w depresji: przedstawia płaczącą osobę. Na obrazku umieszczone jest hasło: " W depresji nie wystarczy wziąć się w garść".Może jest tak, że nic cię nie cieszy, czujesz zmęczenie tak wielkie, że nie jesteś w stanie robić czegokolwiek – poza oddychaniem… a i to bardzo męczy i wszystko boli… czasem nie masz siły otworzyć oczu… nie masz siły odezwać się… chciałbyś tylko spokoju, zwinąć się w kłębek i spać…. bywa że udajesz zakładając maskę śmieszka, wesołka i nikt nie widzi, że cierpisz…a kiedy próbujesz o tym powiedzieć często słyszysz  tzw dobre rady w stylu: weź się w garść, nie pieść się, zrób coś ze sobą-weź kąpiel, pobiegaj, idź na spacer, ogarnij się, nie leń się, pozbieraj się!  Zaczynasz czuć wstyd i jest ci jeszcze gorzej i trudniej i już nie chcesz nic nikomu o sobie opowiadać, bo przecież i tak nikt nie zrozumie….masz wrażenie, że między tobą a innymi ludźmi jest przepaść… a ty poruszasz się w wielkim czarnym grzęzawisku i zapadasz się coraz głębiej i głębiej…

DEPRESJA – to choroba cywilizacyjna, nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, dzieci i młodzież. DEPRESJA nie jest wymysłem, ani lenistwem! Jest  chorobą, w dodatku w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci.

DEPRESJA – to wciąż choroba wstydliwa, co powoduje blokadę, nieuzasadniony wstyd przed zwróceniem się o pomoc do lekarza psychiatry, czy podjęciem leczenia. To często również brak zrozumienia, akceptacji wśród bliskich.

JAKA JEST PROFILAKTYKA DEPRESJI?

To higiena zdrowia psychicznego - odpowiednia ilość snu 6-8 godzin, czas na relaks, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i słońcu, dbanie o dobre relacje z rodziną, przyjaciółmi, pozytywne myślenie, nie załamywanie się bo z każdej sytuacji jest wyjście-pozytywne spojrzenie na świat (optymizm)

Jeśli masz jakiś problem, coś cię martwi, niepokoi, tu uzyskasz pomoc i wsparcie:

• ANTYDEPRESYJNY TELEFON FORUM PRZECIW DEPRESJI 22 594 91 00 środy-czwartki 17:00-19:00 bezpłatne porady udzielane przez psychiatrę. Nie musisz podawać żadnych danych osobowych.
  • ANTYDEPRESYJNY TELEFON ZAUFANIA ITAKA 22 484 88 01 poniedziałek, czwartek 17 :00 – 20:00
  • Młodzieżowy telefon zaufania 192 88
  • Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 w godzinach 12:00 – 02:00

Możesz udać się do nauczyciela, któremu ufasz, pedagoga lub psychologa.

A ty,  jak ty - jeśli masz  znajomego, u którego nastąpiła zmiana zachowania – jest przesadnie wesoły albo wręcz odwrotnie –wycofał się z wcześniejszych działań, nie udzielaj mu dobrych rad, wspieraj emocjonalnie, interesuj się, zapytaj co się dzieje? Jak możesz pomóc? Namów na rozmowę z osobą bliską, nauczycielem, pedagogiem, psychologiem, bądź lekarzem!

Dbajmy o siebie, swoje otoczenie, przyglądajmy się sobie nawzajem z uwagą i czułością, a także miejmy odwagę reagować!