Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. Wydarzenia

Wydarzenia

Tatuaż azjatycki - lekcja w Muzeum Azji i Pacyfiku

21 marca uczniowie klasy 2a wzięli udział w zajęciach, które w Muzeum Azji i Pacyfiku prowadził Pan Tomasz Madej. Prowadzący opowiedział o azjatyckiej tradycji tatuowania, czyli jednego z najstarszych sposobów zdobienia ciała. Dawniej tatuaż był swoistym kodem, mówił o przynależności plemiennej, randze osoby, jej historii, miejscu skąd przybywa. Niektóre wzory były związane z magią, miały zapewnić nosicielowi ochronę przed chorobami, czy pomyślność na wojnie. Bogato ilustrowana lekcja okazała się niezwykle interesującym doświadczeniem!

 

Koźmiński Trio Basket

18 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wydarzeniu Koźmiński Trio Basket. Reprezentowały nas 2 zespoły damskie oraz 2 zespoły męskie.
Dziewczęta rozegrały po 4/5 meczów w grupie, natomiast chłopcy po 8.

Pierwszy dzień wiosny w Zespole Szkół nr 18

Wraz z dniem rozpoczęcia kalendarzowej wiosny (21 marca) nasza szkoła zapełniła się barwnymi kwiatami i żywą zielenią. Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz słodkości z tej okazji. Nie jest to jedyny powód do świętowania, ponieważ już za kilka dni, w piątek, odbędzie się konkurs na cześć liczby Pi. Nawiązując do obu wydarzeń zdecydowaliśmy, że te motywy będą dominowały podczas tegorocznych słodkich obchodów.

WOLONTARIUSZE ŻÓŁTYCH ŻONKILI NA SPOTKANIU W POLIN

Przygotowując się do akcji społeczno-edukacyjnej Żółte Żonkile, wolontariusze naszej szkoły z kl.1a i 4tk spotkali się w Muzeum Żydów Polskich Polin z Panią Elżbietą Ficowską, którą w czasie II wojny światowej uratowała z warszawskiego getta Irena Sendlerowa. Jako półroczne niemowlę została przewieziona na aryjską stronę w drewnianej skrzynce, ukrytej na wozie pełnym cegieł. Jej „metryką” jest srebrna łyżeczka, z wygrawerowanym imieniem i datą urodzenia. Pani Ficowska, wspominając swoje dzieciństwo, przybliżyła wszystkim trudną historię Holokaustu oraz powojenne losy Żydów w Polsce.

Wycieczka przedmiotowa do Giełdy Papierów Wartościowych (GPW)

W dniu 7 marca 2023 r. uczniowie klasy 3c wraz z p. Marleną Zaborniak, która jest nauczycielem podstaw przedsiębiorczości, odbyli wycieczkę do GPW. Dzięki wizycie edukacyjnej uczniowie mogli poznać fakty i zdarzenia z historii oraz życia giełdy, a także obejrzeć figurę byka i Salę Notowań, gdzie znajduje się charakterystyczny dzwon.
 

Klasy księgarskie w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego

9 marca klasy 3 tk oraz 4 tk wraz z paniami z biblioteki były na wycieczce w Bibliotece Publicznej na ul. Koszykowej 26/28. To jedna z największych i najstarszych bibliotek publicznych w Polsce. 

Akcja krwiodawstwa dla Maksa

10 lutego zjednoczyliśmy się pomagając naszemu Koledze Maksowi, który choruje na białaczkę. Ilość chętnych ofiarujących swoją krew przerosła nasze oczekiwania! 
Dziękujemy każdemu, kto nie przeszedł obojętnie nad naszym apelem

Międzynarodowy projekt eTwinning TREE REMEMBER ME w naszej szkole

W czasie ferii uczniowie z klas 1tg i 3tk biorący udział w międzynarodowym projekcie eTwinning TREE REMEMBER ME spotkali się online z naszymi partnerami z Włoch, Chorwacji, Portugalii i Grecji. 15 i 16 lutego podczas pierwszych wideokonferencji opowiedzieliśmy o naszych krajach, zaprezentowaliśmy szkoły oraz dyskutowaliśmy o aktywnościach projektowych. Mieliśmy okazję bliżej się poznać, pogadać o naszych zainteresowaniach, szkole, wolnym czasie. Szlifowaliśmy przy tym angielski. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie w marcu! 

27 STYCZNIA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU

27 stycznia 2023r. nasza szkoła, korzystając z materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Muzeum Żydów Polskich Polin, wzięła udział w projekcie poświęconym pamięci ofiarom holokaustu. Opierając się na znakomitych filmach o gettach w Warszawie, Łodzi i Krakowie, uczniowie zapoznali się nie tylko ze zjawiskami związanymi z samym holokaustem, ale również z historią osadnictwa Żydów na ziemiach polskich od XIVw. Mottem tegorocznych rozważań były słowa Haliny Nenkel, która wspominając pobyt z rodziną w getcie, napisała w dziennikach: „Ja też jestem człowiekiem. Chcę żyć, uczyć się, pracować i kochać”.

Klasa 4TGG na wystawie „MIŁOŚĆ I OBOWIĄZEK. POWSTANIE STYCZNIOWE 1863”. WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU „POWSTANIE STYCZNIOWE W OBRAZACH”.

Trwają obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. 3 lutego 2023r. klasa 4tgg pod opieką Pani Barbary Gałeckiej i Pana Piotra Goruka -Górskiego zwiedziła wystawę pt. „Miłość i obowiązek. Powstanie styczniowe 1863r.” zorganizowaną na Zamku Królewskim. Uczniowie mogli obejrzeć obrazy i grafiki takich artystów jak: Artur Grottger, Maksymilian Gierymski czy Jacek Malczewski, a także artefakty z epoki: fotografie, mundury, broń, patriotyczną biżuterię, przedmioty osobiste powstańców. W naszej szkole w dniach 22 – 31 stycznia 2023r. został również zorganizowany quiz historyczny pt. "Powstanie styczniowe w obrazach”. Miło nam poinformować, że najszybciej poprawne odpowiedzi zostały przesłane przez KINGĘ MALEC z klasy 3a oraz ZUZANNĘ ZAWIRSKĄ z klasy 4tk. Gratulujemy!!!

Kontakt

Zespół Szkół nr 18 w Warszawie
ul. Żeromskiego 81
01-882 Warszawa
tel.: (22) 834 69 67 lub (22) 834 72 01
fax: (22) 834 67 63