eTwinning Tree Remember Me

Zakończenie projektu eTwinning Tree Remember Me / Completion of the eTwinning project Tree Remember Me

Uczestnicy projektu wraz z panią dyrektor Elżbietą Królak zasadzili na szkolnym patio drzewo pamięci. Chcemy w ten sposób uczcić ofiary Holocaustu i wyrazić swój sprzeciw wobec wszelkich objawów rasismu, dyskryminacji i nietolerancji. Będziemy pielęgnować nasze drzewo, jak i pamięć o tych, których historie przywoływaliśmy w projekcie. 
 
 

Uczestnicy projektu eTwinning Tree Remember Me wzięli udział w wycieczce do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

Uczestnicy międzynarodowego projektu eTwinning Tree Remember Me wzięli udział w wycieczce do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Na spotkaniu z naszymi parnterami podzieliliśmy się swoimi wrażeniami z wycieczki.
Fotorelację z odwiedzin możecie zobaczyć tu: bit.ly/zs18muzeumpolin
 

Spotkania online z partnerami z projektu eTwinning Tree Remember Me

Za nami 3 ostatnie spotkania online z partnerami z projektu eTwinning Tree Remember Me. Nasze działania obejmowały nie tylko wzajemną wymianę informacji o miejscach pamięci ofiar Holocaustu w krajach partnerskich, ale także wspólne tworzenie wirtualnej ekspozycji i oczywiście komunikację w języku angielskim. Uczniowie i nauczyciele z Włoch, Grecji, Portugalii, Chorwacji i Polski mieli okazję bliżej się poznać i wspónie ćwiczyć umiejętności XXI wieku.
 

Ostatnie spotkanie online z partnerami z Włoch i Portugalii/ Last online meeting with partners from Italy and Portugal

Kończymy naszą wspólną przygodę w ramach realizacji projektu eTwinning Tree Remember Me. Dziś uczniowie ze szkoły Santos Simoes opowiedzieli nam o  swojej wizycie w Muzeum Holokaustu w Porto. W ten sposób uczcili Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu.  Odwiedzili Dom Anny Frank w Amsterdamie w Holandii i zasadzili drzewko oliwne w szkolnym ogrodzie. 
 English version:
 

Kolejne spotkanie z partnerami z projektu eTwinning/ Next meeting with eTwinning partners

Dziś spotkaliśmy się z nauczycielami i uczniami z: Istituto Comprensivo Di Molare we Włoszech, Szkoły Podstawowej  Ivane Brlić-Mažuranić Rokovci-Andrijaševci w Vinkovci z Chorwacji, Heinrich-Böll-Schule z  Hattersheim nad Menem w Niemczech oraz Monemvasia Secondary School z Grecji. Opowiedzieliśmy naszym partnerom o wycieczce, którą odbyliśmy  Prezentowaliśmy miejsca pamięci w naszych krajach związane z Holocaustem oraz pracowaliśmy nad wspólną wystawą cyfrową naszych prac na platformie ArtSteps. 
Rezultaty naszej pracy nad prezentacją możecie zobaczyć tu:
 a tu znajdziecie wycieczkę po wystawie 3D:
 English version:

Udział naszych uczniów w wydarzeniu przygotowanym przez Muzeum Żydów Polskich POLIN

22 kwietnia uczestniczki projektu eTwinning TREE REMEMBER ME - Ola, Julia i Patrycja z klasy 3tk, wzięły udział w wydarzeniu przygotowanym przez Muzeum Żydów Polskich POLIN. Tego dnia odbył się wieczorny spacer po sześciu lokalizacjach na Muranowie, przy których ustawiono instalacje symbolicznie wskazujące miejsca ukrywania się ludności cywilnej. Przy każdej z nich przewodnicy prezentowali jedną z sześciu postaci, które są równocześnie bohaterami i bohaterkami wystawy czasowej "Wokół nas morze ognia". 
 

Drugie spotkanie w ramach projektu Tree Remember Me/ Second meeting of the Tree Remember Me project

Pamięć o złu nie może być oddzielona od pamięci o dobru. W czasie Holokaustu wielu ludzi nie zapomniało, że są ludźmi i ryzykowało życie, by ocalić choć jednego z nich. Teraz są oni wspominani jako Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.
Dziś mieliśmy wspaniałą okazję pracować wspólnie nad naszym projektem Tree Remember Me. Polska jest krajem o największej liczbie Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, ale wszystkie szkoły z krajów biorących udział w projekcie zbadały i zaprezentowały swoich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Postanowiliśmy ich upamiętnić symbolem drzewa, idąc za słowami z Talmudu: "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat".
W trakcie spotkania powstała prezentacja, w której uczniowie stworzyli cyfrowy las z imionami Sprawiedliwych Wśród Narodów z Włoch, Polski, Grecji, Niemiec  i Portugalii. Klikając na każde imię, można przeczytać krótką historię życia tych bohaterów.
Rezultaty naszej pracy zobaczycie tu:
 English version: 

Międzynarodowy projekt eTwinning TREE REMEMBER ME w naszej szkole

W czasie ferii uczniowie z klas 1tg i 3tk biorący udział w międzynarodowym projekcie eTwinning TREE REMEMBER ME spotkali się online z naszymi partnerami z Włoch, Chorwacji, Portugalii i Grecji. 15 i 16 lutego podczas pierwszych wideokonferencji opowiedzieliśmy o naszych krajach, zaprezentowaliśmy szkoły oraz dyskutowaliśmy o aktywnościach projektowych. Mieliśmy okazję bliżej się poznać, pogadać o naszych zainteresowaniach, szkole, wolnym czasie. Szlifowaliśmy przy tym angielski. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie w marcu! 

Projekt eTwinning Tree Remember Me!

Z radością informujemy, że bierzemy udział w międzynarodowym projekcie eTwinning, którego celem jest upamiętnienie ofiar Holocaustu w Europie. Naszymi parterami będą uczniowie i nauczyciele ze szkół we Włoszech, Chorwacji, Portugalii, Niemiec i Grecji. Projekt został właśnie zatwierdzony. Z uczniami klas 3tk i 1tg przystępujemy do współpracy, która przewidziana jest do kwietnia 2023 roku i zakończy się posadzeniem Drzewa Pamięci na terenie szkoły. W ramach projektu nawiążemy współpracę z Muzeum Polin.
 

Kontakt

Zespół Szkół nr 18 w Warszawie
ul. Żeromskiego 81
01-882 Warszawa
tel.: (22) 834 69 67 lub (22) 834 72 01
fax: (22) 834 67 63